بدنسازی

مضرات تردمیل برای زانو؛ آیا تردمیل برای زانو مضر است؟

آیا تردمیل برای زانو مضر است؟

با توجه به وجود دردهای شایع افراد در ناحیه زانو یکی از سوالات پر تکرار آنها هنگام استفاده از تردمیل، درباره مضرات تردمیل برای زانو است. آنها می‌خواهند بدانند که آیا استفاده از تردمیل برای زانو ضرر دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.
زانو یکی از مفاصلی است که وزن و نیروی زیادی را متحمل می‌شود و در معرض آسیب بیشتری نسبت به دیگر مفاصل بدن قرار دارد. استفاده نادرست از تردمیل می‌تواند این فشار را تشدید کند و به مفصل زانو آسیب وارد کند.

عوامل بروز زانو درد

عوامل بروز درد زانو

ورزش کردن یکی از بهترین و مفیدترین کارهایی است که برای سلامت بدن و مفاصل خود می‌توان انجام داد. در عین حال انجام نادرست این حرکات منجر به آسیب هایی می شود که اغلب زانو را درگیر می‌کند. در این قسمت رایج ترین عوامل بروز زانو درد را به اختصار بیان می‌کنیم.

آسیب دیدگی رباط زانو

این آسیب دیدگی در دوحالت بسیار شایع است؛ یکی در تصادفات شدید و دیگری در نتیجه حرکات ورزشی نامناسب مانند تغییر ناگهانی جهت و سرعت در فعالیت مربوطه (مانند شروع و توقف ناگهانی در استفاده از تردمیل)، پریدن و فرود نادرست، برخورد و… . هرگونه آسیب به رباط می تواند منجر به درد شدید زانو، تورم و حتی عدم تعادل در راه رفتن شود. در نهایت ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

پارگی مینیسک

از آسیب های دیگر پارگی مینیسک است که در غضروف زانو ایجاد می‌شود. پارگی مینیسک یک آسیب شایع است و معمولاً به جراحی نیاز دارد. این آسیب معمولاً در نتیجه یک چرخش ناگهانی زانو اتفاق می‌افتد. این چرخش ممکن است هنگام انجام حرکات ورزشی نیز رخ دهد.

آرتروز زانو

بطور کلی آرتروز باعث التهاب و درد در مفاصل بدن می شود، اما اغلب در زانو رخ می‌دهد. از علائم آن سفتی و تورم در زانو، مشکل در خم کردن کامل زانو و زانو درد می‌باشد.
این سه عامل از مهمترین عوامل بروز زانو درد هستند. عوامل دیگری نیز می‌تواند باعث بروز درد در زانو گردد؛ مانند راه رفتن یا دویدن به شکل نامناسب حتی در استفاده از تردمیل، افزایش زیاد وزن بدن، استفاده زیاد از پله، اشتباه مربیان در عدم رعایت استانداردهای ورزشی و حتی رژیم غذایی. این توضیحات رابطه بین تردمیل و زانو درد را تا حدی روشن کرد و مضرات تردمیل برای زانو درد را در استفاده نادرست از آن بیان کرد.

ورزشهای مفید برای زانو درد

ورزش های مفید برای زانو درد

همانطور که در بخش پیشین گفته شد درد زانو اگر بر اثر عوامل خاصی همچون آرتروز نباشد می‌تواند بر اثر عواملی همچون گرم نکردن بدن هنگام ورزش یا ورزش های سخت باشد. در این بخش ورزش هایی که برای زانو درد مفید هستند را بررسی می‌کنیم. بهتر است افرادی که دچار درد زانو هستند قبل از انجام ورزشهای سنگین و استفاده از تردمیل این حرکات کششی را انجام دهند.

برخی از تمرینات کششی علاوه بر کاهش درد از آسیب های وارده به زانو نیز جلوگیری می‌کند که در پایین به آن اشاره می‌کنیم.

بالا بردن پا در حالت خوابیده
ابتدا دراز کشیده و پاها را دراز کنید سپس پایی که زانو درد دارد را بالا برده و 30 ثانیه نگه دارید. سپس حالت معکوس آن را انجام دهید.

پرس زانو
روی صندلی و یا نیمکت بشینید و یک پای خود را جلو قرار بدهید.در همین حالت حوله ای را لوله نموده و زیر زانوی خود قرار دهید.

پا به پهلو
به پهلو بخوابید و دست را زیر سر قرار بدهید و پا ها را در امتداد یکدیگر قرار دهید . پایی که درد می‌کند را بالا ببرید سی ثانیه نگهدارید و پایین آورده و سپس این کار را انجام بدهید.

خم کردن زانو در حات خوابیده روی شکم
روی شکم دراز کشیده و پاها را به صورت تک(زانویی که درد دارد) را خم کنید و سپس این کار را انجام دهید.

 

نحوه صحیح استفاده از تردمیل برای جلوگیری از زانو درد

نحوه صحیح استفاده از تردمیل برای جلوگیری از زانو درد

امروزه مردم بیشتر به ورزش در باشگاه‌ها ترغیب شدند. به علت فراهم بودن تمامی امکانات در محیط باشگاه‌ها به ورزش کردن و فعالیت در این مکان‌ها شوق و اشتیاق بالایی را نشان می‌دهند. یکی از وسایلی که در باشگاه به صورت مداوم استفاده می‌شود و سهولت بسیار زیادی دارد تردمیل است. به دلیل سادگی و ساکن بودن در یک مکان آسودگی زیادی را به همراه دارد و به این ترتیب تردمیل طرفداران زیادی پیدا کرده است.

یکی از موارد مهم در کاهش مضرات تردمیل برای زانو استفاده صحیح از آن است. بهتر است قبل از ورزش با تردمیل روش صحیح استفاده از آن را برای جلو گیری از زانو درد بیاموزیم.

داشتن راهنمای خوب در استفاده از تردمیل

در اولین قدم باید نحوه راه اندازی تردمیل را از مربی خود سوال کنیم. اگر از تردمیل شخصی در منزل استفاده می‌کنیم باید کتابچه راهنمای تردمیل را مطالعه کنیم. در بیشتر تردمیل ها تنظیم وزن، شیب و سرعت را می‌توان مناسب با پروفایل فرد تنظیم کرد. اگر می‌خواهید از شیب دستگاه تردمیل استفاده کنید با مشورت پزشک و مربی خود این کار را انجام دهید.

قبل از استفاده از تردمیل با توجه به تمرینات مربی ورزشی خود، بدنتان را آماده و گرم کنید. استفاده از تردمیل بدون گرم کردن عضلات باعث آسیب های احتمالی می‌شود. یکی از عوارض تردمیل برای زانو عدم آمادگی عضلات بدن برای فشارهای ناشی از راه رفتن روی تردمیل است.

روش صحیح دویدن و راه رفتن را از مربی خود بیاموزید. استایل بدنی مناسب خود را هنگام استفاده از تردمیل حفظ کنید. سرتان را بالا نگه دارید و در بیان بهتر روبروی خود را نگاه کنید.

استفاده از کفش مناسب

هرگز بدون کفش از تردمیل استفاده نکنید. اینکار باعث وارد شدن صدمات و آسیب‌هایی به بدن شما می‌شود. در هنگام استفاده از تردمیل ها برای جلوگیری از آسیب های عضلانی و جسمی حتما باید کفش مناسب به پا داشته باشید. برای کاهش فشار وارد شده از طرف تردمیل به زانو و محل آسیب دیده بهتر است از کفش های طبی سفارشی با تجویز پزشک استفاده کنید.کفش مناسب ضربه و شوک وارده از طرف تسمه تردمیل را جذب و دفع می‌کند و از آسیب رسیدن به عضلات و استخوان ها جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در وسط نوار تردمیل دویدن را آغاز کنید. سرعت پیشنهادی برای شروع تمرین با تردمیل بین بازه ی 3 تا 5 می‌باشد.

تاثیر تردمیل بر درد زانو و افراد چاق

افراد دارای اضافه وزن شدید فکر می‌کنند که تردمیل برای آنها آسیب زا است ولی اینطور نیست. تردمیل تفاوتی با ورزش کردن و دویدن خارج از محیط باشگاه ندارد. این تصورهای عام نسبت به تردمیل تقریبا اشتباه هستند. بطور کلی می‌توان گفت استانداردترین حالت دویدن را تردمیل برای ما فراهم می‌کند.

اگر زانو درد شدید دارید می‌توانید با توصیه پزشک مربوطه بجای استفاده از تردمیل از دوچرخه‌های ثابت استفاده کنید. یا با مشاوره تیم فروش ما مناسبترین تردمیل را برای وزن خود انتخاب کنید.

نتیجه‌گیری و پاسخ به پرسش:

در این مقاله ما سعی کردیم دید شما را نسبت به عوامل بروز درد در مفصل زانو بازتر کنیم. یکی از عوامل موثر بر ایجاد و یا تشدید درد زانو استفاده نادرست از وسایل ورزشی بخصوص تردمیل است. در پاسخ به مضرات تردمیل برای زانو باید بگوییم که تردمیل یکی از وسایل ورزشی بسیار مفید و موثر برای تقویت عضلات پا است. استفاده از تردمیل به خودی خود باعث ایجاد زانو درد نمی شود بلکه استفاده نادرست از آن باعث بروز درد در ناحیه مفصل زانو خواهد شد.

اگر از درد زانو رنج می‌برید و قصد استفاده از تردمیل را دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید و قبل از استفاده تمرینات مفید برای درد زانو را انجام دهید. با توصیه پزشک متخصص و مشاوره با متخصصان ما در زمینه خرید تردمیل ارتباط تردمیل و زانو درد برای همیشه قطع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.