بدنسازی

فیزیک بدنسازی چیست؟

مسابقات فیزیک بدنسازی

فیزیک یکی از جدیدترین رشته های بدنسازی است که در سالیان اخیر طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده‌ است. این رشته بدنسازی توانست در این مدت کم جای خود را در بین سایر ورزش های این رشته جا بیندازد. این رشته در این روزگار توجه بسیاری از جوانان را به خود جلب کرد و توانست طرفداران بسیاری را به سوی خود سوق دهد. اما سوال اساسی که مطرح می‌شود این است که این رشته چیست و آینده آن چه خواهد شد؟ آیا می‌تواند رقیبی جدی برای سایر حوضه های پر کاربرد بدنسازی باشد یا خیر. ما در ادامه این موضوعات را واشکافی خواهیم کرد و به آنها خواهیم‌ پرداخت.

فیزیک بدنسازی چیست

دسته بندی مسابقات فیزیک بدنسازی چگونه است

دسته بندی مسابقات فیزیک براساس قد صورت می‌گیرد. معیار داوران برای امتیاز دهی به شرکت کنندگان براساس تناسب بین عرض سرشانه ها وعرض کمر است. صورت نمره دهی داوران هم به اینگونه است که هر چه عرض شانه ها بیشتر و عرض کمر کمتر باشد آن فرد از امتیاز بیشتری برخوردار است. یکی ازمهم ترین نکات این ورزش حجم عضله مناسب است یعنی عضله اگر بزرگ باشد فرد در مسابقات مردود می‌شود.

همچنین داوران برای مدل مو و فیگور ها و نوع فیگور و انعطاف بدن نیز امتیاز قا یل هستند. معمولا افرادی که در این رشته فعالیت می‌کنند اگر بدنی آندومورف دارند نمی‌توانند موفق شوند. به طور کلی فیزیک (بدنسازی) رشته ای است که بدنی عاری از هر گونه استرويید وپپتیدی را به شما خواهد‌داد. امروزه بدنسازان بدن هایی نا مناسب دارند که اغلب به خاطر مصرف داروهای هورمونی که مصرف می‌کنند به همین دلیل می‌توان گفت فیزیک رشته ای است که می‌تواند بدنسازی را نجات دهد.

تفاوت بین فیزیک و بدنسازی

اول از همه موضوعی که باید به آن پرداخته شود این است که بدنسازی سنتی یک بازه زمانی به نام(فصل خارج از مسابقات دارند). که در این زمان ورزشکاران به بهبود وضعیت بدنی خود میپردازند. در این دوره بدنسازان از کالری های اضافی برای ساخت بیشترین میزان عضله استفاده می‌کنند. اگر چه آنها در این دوره بدنی بسیار پف کرده و نرم پیدا میکنند. که بخاطر چربی هایی است که در این دوره به بدن آنها اضافه می‌شود.
در صورتی که در میان بدنسازان رشته فیزیک آنها نیازی به این دوره ندارند. در واقع این دوره خارج از مسابقه برای آنها ضروری نیست. البته باید به این نکته نیز اشاره شود که آنهایی که به دنبال بهبود فیزیک بدنی خود هستند مجبور نیستند تا به میزان 10 تا 20 پوند بالاتر از مسابقات خود وزن خود را افزایش دهند.

تمرینات فیزیک و بدن سازی

ورزشکاران در رشته فیزیک می‌توانند از زمان کوتاه تر بین ست ها و سوپر ست ها،جاینت ست ها و از این سبک تمرین ها سود بیشتری را ببرند. زیرا در این صورت در بدن آنها میزان کالری سوزی افزایش یافته و سرعت متابولیسم بدن بهبود می‌بخشد.

این مدل تمرینات در فیزیک بدنسازی به شما این اجازه را نمی‌دهد که از حرکات چند مفصلی سنگین استفاده کنید.اگر چه در رشته فیزیک اهمیت چندانی به حجم عضلات نمی‌دهد.

اما از آن طرف بدنسازان از زمان بیشتر بین ست ها می‌توانند بیشترین استفاده را ببرند زیرا زمان کافی برای ریکاوری عضلات آنها وجود دارد. آنها میتوانند وزنه های سنگینی بزنند که همین عامل سبب می‌شودحجم عضلات آنها افزایش یابد. یکی از نمونه هایی که می‌توان در بدنسازی فیزیک که با وزنه سنگین کار کرده نام برد: می‌توان به رونی کلمن اشاره کرد که قهرمان چندین دوره مستر المپیا است.

این رشته نیازی به دارو ندارد

یقینآ رشته فیزیک بدنسازی با ابداع آن رنگ بوی تازه ای به زیبایی اندام بخشید. هرچند در چندمدت پیش سمیناری در این زمینه برگزار شد و راه وچاره ها به صورت کامل به مربیان و ورزشکاران گفته شد.سالیانه ورزشکاران بسیاری به رشته بدنسازی می‌آیند و همان‌گونه که گفته شد ورزش فیزیک بدنسازی از علاقه بسیاری بین جوانان این رشتهبرخوردار است.

برای درک بهتر این رشته باید بگوییم تمرینات و مسابقات آن چیزی است بین فیتنس و بادی کلاسیک.اشتباه بسیاری که اکثر ورزشکاران در این رشته می‌کنند رو آوردن به داروهای استروییدی است.چرا که این ورزشکاران بدون دانستن عوارض آن علاوه بر ضرر زدن به بدن خود به نوعی به شکل وشمایل بدن مورد نظر خود نیز نخواهند‌ رسید.هدف اصلی رشته فیزیک رسیدن به زندگی سالم است. که برای دستیابی به زندگی سالم نیازمند ورزش سالم به دور از هرگونه دارو یا محرک بدنسازی و تنها تمرین و تغذیه مناسب و رژیم غذایی خوب به شما کمک خواهد‌کرد. که در تمرینات خود نباید عضله خود را تخریب کنید سعی کنید ساق های خود را به خوبی تمرین دهید و از تمرین بیش ازحد کول اجتناب کنید.

فرق فیزیک بدنسازی با بدنسازی

آینده رشته فیزیک به چه شکل است

اکنون با توجه به علاقه روزافزون جوانان به این رشته با اطمینان می‌توان گفت که فیزیک در بدنسازی جای خود را باز کرد. فیزیک بدنسازی در سالیان اخیر توانست افراد زیادی را وارد حوضه فیتنس و ورزش های تناسب اندام کند. که همین امر تاثیر بسیار مثبتی برروی سلامت ورزشکاران داشته است. بدنسازی باید توجه بیشتری به فیزیک(بدنسازی) کند و نباید به گرفتن حجم حداکثری در ورزشکار بپردازد. از طرفی شرکت کنندگان رشته فیزیک نیز نیازمند به کاربردن فیگور های بیشتری هستند و نه اینکه تنهادست رو کمر بگذارند و و به جلو و پشت بچرخند. در این رشته باید فیگور های بیشتر (کلاسیک) وارد شود تا زیبایی بدن بیشتر نمایان شود. همچنین باید از شلوارک های کوتاه تر استفاده شده زیرا در مسابقات فیزیک عضلات پا به خوبی نمایان نیست.

سخن پایانی

ما در این مطلب بحث فیزیک و بدنسازی را مورد ارزیابی دقیق قرار دادیم و تا حدودی به دسته بندی ها و تفاوت بین دو رشته فیزیک و بدنسازی پرداختیم. همچنین به ورزش های مناسب برای این حوضه و داشتن بدنی مناسب در بدنسازی و همچنین در فیزیک اشاره کردیم.مسابقات نیز یکی از بحث هایی بود که به آن اشاره کردیم که برای ورزشکاران حرفه ای که قصد شرکت در این مسابقات را دارند به قوانین آن اشاره شد. امید است که این ورزش نوپا بتواند در کشور از اهمیت بیشتری برخوردار شود تا بتوانیم در عرصه جهانی به موفقیت های بسیاری برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.